Zdjęcie studia, w którym rozmawiają Łukasz Jachowicz i Anna Wittenberg

E-wybory – dlaczego nie?

Dziennik Gazeta Prawna oraz Forsal.pl opublikowały tekst red. Anny Wittenberg poświęcony wyborom przez internet. Wykorzystano w nim fragmenty wywiadu wideo z cyklu Wittenberg rozmawia o technologiach, przeprowadzonego z prezesem Internet Society Poland Chapter, Łukaszem Jachowiczem.

W rozmowie położono nacisk nie na kwestie technologiczne – choć te również sprawiają problemy przy implementacji wyborów chociażby w Estonii – lecz na elementy związane z zaufaniem do procesów demokratycznych. „[…]system papierowych kart budzi zaufanie, bo łatwo jest go zrozumieć. Z jednej strony oszustwa na dużą skalę są stosunkowo trudne, ciężko też o zorganizownie sprzedaży głosów. – Kiedy jednak takie funkcje przejmie elektroniczny system, którego działanie będą rozumieć tylko matematycy czy programiści, łatwiej będzie podważać wyniki głosowania – mówi Jachowicz. – Wybory nie tylko muszą udowodnić wygranym, że wygrali, ale przede wszystkim muszą przekonać przegranych, że przegrali – dodaje.”

Podobne wpisy

  • Wybory przez Internet – dlaczego nie?

    W okolicy każdych wyborów pojawiają się pomysły, by wprowadzić głosowanie przez internet. ISOC Poland już w 2007 roku opublikowało analizę, w której stanowczo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, jasno wyjaśniając dlaczego realizacja takiego pomysłu jest zagrożeniem dla procesu demokratycznego. Przypominamy tę analizę, która w przeważającej części wciąż pozostaje aktualna.

  • Zapraszamy na założycielskie

    Zapraszamy na zebranie założycielskie Internet Society Poland Chapter oraz do wzięcia udziału w wyborach władz nowej organizacji.

  • Walne Zgromadzenie Wyborcze

    Dobiega końca kadencja obecnego zarządu Internet Society Polska. W związku z tym zapraszamy na walne zgromadzenie członków polskiego chapteru ISOC, podczas którego będziemy mogli porozmawiać o tym, co nam się udało, co się nie udało, i na czym warto się skupić podczas kolejnych lat. Jednocześnie zachęcamy rozważenie wzięcia udziału w wyborach do władz organizacji na…

  • Głosowanie online jest możliwe. Ale nie wybory.

    Co kilka lat w debacie publicznej pojawia się temat możliwości przeprowadzenia głosowania przez internet. I za każdym razem jest odkładany na bok, jako niespełniający podstawowych wymogów stawianych wyborom. Tym razem sytuacja jest inna, i to niebezpieczne rozwiązanie może znaleźć poparcie wśród polityków wszystkich opcji.

  • Debata o cyberbezpieczeństwie

    Podczas zorganizowanej w Sejmie debaty o cyberbezpieczeństwie, prezes Łukasz Jachowicz zwrócił uwagę na systemowe problemy i niski system ochrony obywateli w sieci.